Małe dzieci mają bardzo wymagające, wrażliwe i chrzęstne stopy, które potrzebują odpowiedniego obuwia. Buty noszone w pierwszych latach życia mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. Niedopasowane, słabej jakości buty mogą powodować deformacje stóp, przyczyniać się do wad postawy czy nieprawidłowego chodzenia, a także zaburzać motorykę całego ciała. Rodzice powinni zadbać, aby dzieci miały miękkie, „wygodne” buciki, dopasowane do potrzebne małych stopek.

Obuwie dziecięce – dlaczego są tak ważne dla rozwoju małych stóp?

Buty są niezbędnym elementem wyposażenia dziecka i odgrywają ważną rolę w jego rozwoju. Właściwie dopasowane buty pomagają w prawidłowym rozwoju dziecięcych stóp, w utrzymaniu prawidłowej postawy i prawidłowej biomechaniki chodzenia, zapewniają ochronę przed urazami. Obecnie specjaliści, podolodzy, fizjoterapeuci i ortopedzi polecają elastyczne buty dziecięce, które pozwalają na swobodne okrywanie świata, pozwalają na ruch stopy w jej pełnym fizjologicznym zakresie. Dzięki temu stopy prawidłowo się kształtują i dojrzewają razem z dziećmi. Warto wybrać Super Buty dla dzieci, które są odpowiednie dla rozwoju motoryki dziecka. Bosa Stópka poleca buty dla dzieci w każdym wieku.

Odpowiednie buty dziecięce – na co zwrócić uwagę?

Wybór butów dla dzieci jest bardzo duży, ale nie warto szybko podejmować decyzji. Buty muszą spełniać wiele wymogów, muszą być praktyczne, wygodne i estetyczne. Ważne, aby były dopasowane do wieku dziecka, kształtu jego stopy, indywidualnych potrzeb. Muszą wpływać na harmonijny i bezpieczny rozwój. Wybierając buty, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 

  • Materiał – obuwie dziecięce powinno być wykonane z oddychających materiałów, w których stopa nie będzie się pocić. Dobrym wyborem jest naturalna skóra, która oddycha oraz dopasowuje się do kształtu stopy. Można również wybrać buty dziecięce z bawełny lub wysokiej jakości materiałów syntetycznych. Należy unikać obuwia wykonanego z kiepskiej jakości materiałów, które nie pochłaniają wilgoci i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Warto wybrać odpowiednie kapcie do przedszkola. Zainwestuj w naturalne kapcie od Bosej Stópki.
  • Kształt – buty dla najmłodszych powinny mieć szerokie, okrągłe noski, dzięki którym stopa nie będzie ściśnięta. Ważne, aby były lekkie i dostosowane do anatomii stopy dziecka. Buty nie mogą krępować i ograniczać ruchliwości stopy.
  • Zapięcie – buty być wsuwane, zapinane na rzepy, zamek czy sznurowane. Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się buty wiązane, które umożliwiają dobre dopasowanie do stopy. Dzieciom w wieku przedszkolnym warto zaproponować buty na rzepy, które maluch może samodzielnie założyć i zapiąć. Alternatywą są buty wsuwane, które sprawdzą się w każdej grupie wiekowej, zwłaszcza do chodzenia po domu, w szkole lub przedszkolu.
  • Producenci – warto wybierać obuwie sprawdzonych marek, które specjalizują się w produkcji butów dla najmłodszych.
  • Okazja – buty dziecięce powinny być dopasowane do okazji oraz pory roku. Dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym warto pozwolić, aby wzięły udział w wyborze bucików. W sklepach dostępne są buty na różne okazje, idealne do szkoły i na spacery, letnie, wiosenne i zimowe. Można wybrać buty dla chłopców i dziewczynek, dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Warto jednak pamiętać, aby buty były elastyczne, zapewniały dobrą amortyzację i umożliwiały naturalne ruchy stopy.
  • Certyfikat – warto wybrać buciki dla dzieci, które mają odpowiednie certyfikaty, gwarantujące, że buty spełniają normy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem.

Elastyczne buty dla dzieci

Podeszwa to ważny element, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. W ostatnich latach wielu specjalistów poleca elastyczne obuwie dla dzieci, które sprawdza się dużo lepiej, niż buty z twardą podeszwą. Tego typu buty są bliskie chodzeniu boso, pozwalają na swobodne ruchy stopy, a to z kolei wpływa na prawidłowy rozwoju mięśni, stawów oraz kości. Odpowiednie obuwie pozwala na prawidłowy odbiór bodźców, pobudza małą stópkę do rozwoju. Elastyczne, lekkie i miękkie kapcie dla dzieci z Bosej Stópki. Oczywiście warto pamiętać, aby pozwolić dzieciom jak najwięcej chodzić boso. To doskonała gimnastyka, dzięki niej rozwija się przyczepność palców i siła mięśni. Chodzenie boso wpływa pozytywnie na kolana, biodra, lędźwie i kręgosłup.

Rozmiar butów dziecięcych – jak dobrać?

Rozmiar dziecięcych butów musi być dobrze dopasowany. Zbyt małe bucki mogą powodować ból, przyczyniać się do powstania odcisków, a także deformować delikatną stopę. Zbyt duże buty dla dzieci mogą powodować dyskomfort w czasie chodzenia i zwiększać ryzyko upadku, a także powodować brak wystarczającej stabilizacji i ochrony stóp. Aby wybrać odpowiedni rozmiar, należy obrysować stopę dziecka na papierze i dodać 7-9 milimetrów, które zapewni potrzebny luz. Podczas chodzenia, stopa dziecka pracuje i może mimowolnie przesuwać się w bucie. Dzieci mają różne stopy, dlatego ważne, aby but był również dopasowany również pod względem szerokości. W wielu sklepach są specjalne skanery lub miarki, ułatwiające pomiar długości oraz szerokości stopy. Warto pamiętać, aby buty były nowe. Używane mogą być zdeformowane przez ewentualnie nieprawidłowe ułożenie stóp poprzedniego właściciela, a to może powodować niepoprawny rozwój małych stóp.

Wybierając buty dla dziecka, rodzice powinni kierować się kilkoma ważnymi kryteriami, takimi jak dopasowanie do wielkości i kształtu stopy, materiał wykonania, elastyczność, ochrona przed urazami, funkcjonalność, estetyka i design. Buty muszą zapewnić maksymalny komfort dla młodszych i starszych dzieci. Należy pamiętać, że najlepsze buty to inwestycja w zdrowie naszych dzieci, dlatego nie należy na nich oszczędzać.