Planujesz stworzenie placu zabaw w przedszkolu, szkole lub w miejskiej strefie? A może chcesz zaaranżować strefę zabaw dla najmłodszych dzieci w ogrodzie? Dowiedz się, czym się kierować przy planowaniu małej architektury dla dzieci. Sprawdź, których zabawek i obiektów nie może zabraknąć na nowoczesnym placu zabaw. 

Przygotuj wstępny zarys placu zabaw

Jeżeli planujesz budowę placu zabaw przygotuj jego wstępny projekt. Przede wszystkim istotna będzie powierzchnia wolnego miejsca, którą dysponujesz. Pamiętaj, że nie musisz całego terenu wypełniać zabawkami i atrakcjami. Możesz przygotować część miejsc na strefę relaksu, gdzie znajdą się ławki, stoliki lub dekoracyjne ukwiecenia. Wyposażenie placu zabaw to nie tylko atrakcje dla dzieci. Jeżeli aranżujesz strefę publiczną możesz zainstalować także coraz popularniejsze maszyny do fitnessu na świeżym powietrzu dla młodzieży i dorosłych. 

Wybierz atrakcje i wyposażenie

Najważniejsza kwestia to oczywiście wyposażenie placu zabaw. Przemyśl z jakich materiałów będzie wykonany plac zabaw. Najtańsze będą elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Ich odporność na czynniki zewnętrzne jest jednak najmniejsza i z czasem mogą ulegać zniszczeniu i defektom. Solidnie prezentują się place zabaw z elementów metalowych, odpornych na korozję i działania wody czy wiatru. Jeżeli chcesz, aby plac zabaw wpasował się w charakter otoczenia i zależy Ci na wykorzystywaniu naturalnych materiałów wybierz drewniane atrakcje. 

W jakie atrakcja warto zainwestować na placu zabaw? Oczywiście podstawowa atrakcja to zjeżdżalnia. Pamiętaj, aby dopasować atrakcje do wieku dzieci. Jeżeli tworzysz obiekt uniwersalny (np. w przestrzeni miejskiej) możesz zdecydować się na dwie ślizgawki. Prosta i nieduża sprawdzi się doskonale dla najmłodszych użytkowników. Starsze dzieci na pewno świetnie będą bawić się na krętych tunelach i wysokich konstrukcjach. Obowiązkowo powinny znaleźć się także huśtawki – tu warto zainstalować m.in. 2 sztuki, w tym jedna z oparciem. 

Jeden domek, czy wiele mniejszych zabaw?

Wybierając aranżacje placu zabaw spotkasz się z konstrukcjami różnego typu. W przydomowych ogrodach dobrze sprawdzi się jeden domek, do którego dobudowane są poszczególne elementy: drabinka, zjeżdżalnia czy ścianka wspinaczkowa. To dobre rozwiązanie, jeżeli z zabawy korzystać będzie zaledwie kilka dzieci. W przypadku dużych placów zabaw, w przedszkolach, żłobkach czy na terenie publicznym, warto zainwestować w mniejsze atrakcje, ale ustawione oddzielnie. Pozwoli to uniknąć tłoku przy jednej zabawie. To również dobre rozwiązanie jeśli dysponujemy większą ilością miejsca. 

Gdzie szukać placów zabaw?

Plac zabaw możesz zakupić zarówno w marketach, wykonać na indywidualne zamówienie u stolarza, lub zakupić bezpośrednio u producenta. Ci ostatni oferują także fachowe doradztwo i montaż urządzeń, a przy tym posiadają bezpieczne i atestowane atrakcje. Wybierając wyposażenie placu zabaw postaw na sprzęty, które nie tylko zapewnią moc zabawy, ale przede wszystkim będą gwarantować bezpieczeństwo najmłodszych.