Ochrona przed słońcem a w szczególności przed szkodliwymi promieniami UV jest niezwykle ważna przez cały rok. Jednak szczególnie latem warto dodatkowo chronić zarówno siebie jak i malucha. Oprócz poparzeń słonecznych możemy się bowiem narazić na szereg długofalowych konsekwencji.

Jaki filtr dla dziecka?

Wybierając krem, szczególnie dla dziecka warto dokładnie przeczytać informacje zawarte na etykiecie produktu. Najlepiej sprawdzą się kremy, które posiadają ochronę przed wszystkimi odmianami promieniowania UV. Jeśli produkt obiecuje blokadę zarówno UVB, UVA1 jak i UVA2, możemy śmiało czytać dalej.

Warto zwrócić następnie uwagę na SPF, najlepiej jeśli będzie on wynosić 50- lub jeśli możliwe nawet więcej. Dodatkowo najlepsze będą filtry mineralne lub chemiczne najnowszej generacji. Są one zdecydowanie bardziej stabilne, a co za tym idzie zapewniają lepszą i dokładniejszą ochronę.

Dla maluchów warto postawić jednak na filtr mineralny- co prawda są trudniejsze w rozsmarowaniu, jednak dzięki ich mocniejszemu bieleniu skóry łatwiej będzie kontrolować powierzchnię pokrytej skóry. Dla dzieci starszych i reszty rodziny powinien wystarczyć filtr chemiczny. Będzie on zostawiał o wiele mniej widoczny ślad, jest też łatwiejszy w aplikacji. Dzięki temu starsze dzieci bez problemu same nasmarują się kremem przed wyjściem na słońce.

Krem zwykły czy z dodatkami?

Na rynku dostępnych jest wiele kremów z filtrem wodoodpornym. Tak naprawdę nie powinien być to najważniejszy wyznacznik przy wybieraniu kremu. Wymagają one najczęściej częstej ponownej aplikacji, co w przypadku młodszych dzieci może być dość uciążliwe i mało praktyczne. Jeśli dzieci zdecydują się na kąpiel w wodzie- i tak warto po wytarciu malucha ponownie nasmarować go nową warstwą kremu.

Dobrym rozwiązaniem mogą być za to kremy dodatkowo wzbogacone składnikami pielęgnacyjnymi oraz witaminami. Można też zainwestować w nawilżający krem po opalaniu. Dzięki czemu skóra zmęczona całodzienną ekspozycją na słońce będzie mogła doznać ulgi i uzupełnić poziom nawilżenia.