Kiedy karmiąca matka czuje, że jej dziecko wciąż potrzebuje karmienia, ale nie może wystarczająco ssać lub nie jest w stanie samodzielnie pić, może zastosować tak zwaną kompresję piersi.
O kompresji piersi
Kompresja piersi jest korzystna zarówno dla matki, jak i dziecka z wielu powodów, takich jak:
- Pobudza naturalny odruch wypuszczania mleka z brodawki piersiowej
- Zapobiega kolkom u niemowląt karmionych piersią.
- Wspomaga przyrost masy ciała dziecka.
- Sprawia, że częste lub długie karmienia nie są konieczne.
- Pomaga zapobiegać bólom sutków u matek.
- Zapobiega nawrotom zatkanych przewodów sutkowych
- Pomaga matkom skutecznie karmić, nawet jeśli dziecko jest przyzwyczajone do szybkiego zasypiania podczas ssania.
Kompresja piersi jest pomocna, gdy karmienie piersią napotyka problemy. Kiedy wszystko idzie dobrze, matka potrzebuje tylko nakarmić dziecko jedną z piersi, a jeśli dziecko nie wydaje się pełne i pozornie nadal prosi o więcej mleka, może ssać drugą stronę. Warto dodać, że prędzej czy później matki muszą zacząć myśleć o rozszerzeniu diety niemowlaka.
Problemy z karmieniem piersią
Ale kiedy matka, dziecko lub oboje mają problemy z karmieniem piersią, matka może spróbować uciskania piersi. Jeśli jesteś matką karmiącą, oto jak możesz ją zastosować.
1. Dziecko trzymane jedną ręką, przyłóż drugą rękę do piersi. Połóż kciuk na piersi, podczas gdy pozostałe palce lekko uciskaj tę samą pierś z przeciwnej strony (pod nią), dwa lub trzy cale od brodawki sutkowej.
2. Bycie czujnym przez cały czas nie jest konieczne, ale nadal musisz uważnie obserwować ssanie. Prowadź dziecko w taki sposób, aby szybko przyzwyczaiło się do karmienia typu „otwarta przerwa”; to pozwoli mu pić większą ilość mleka. Kiedy dziecko zaczyna skubać lub przestaje pić, mocno uciskaj pierś, ale nie za mocno. Ucisk piersi powoduje wypłynięcie mleka i dziecko powinno znów zacząć ssać. Uciskaj pierś, aż dziecko przestanie reagować na ucisk. Jeśli dziecko nie odrywa się od piersi nawet po zwolnieniu nacisku, zatrzymaj się na kilka sekund, a następnie ponownie zacznij uciskać. Zwolnienie nacisku pozwala odpocząć dłoni; powoduje również, że mleko ponownie spływa do ust dziecka. Jeśli Twoje dziecko przestanie ssać po zwolnieniu nacisku na Twoją pierś, prawdopodobnie wznowi ssanie, gdy tylko wyczuje mleko. Jeśli dziecko nie jest w stanie wypić wystarczającej ilości mleka, spróbuj ponownie uciskać pierś.
3. Kontynuuj karmienie z kompresją, aż dziecko przestanie pić. Zatrzymaj się, aż dziecko zacznie znowu pić, bez nakłaniania go do picia. Jeśli wyczuwasz, że Twoje dziecko przestało pić, pozwól mu się odczepić lub po prostu zdejmij je z piersi.
4. Sprawdź, czy Twoje dziecko nadal chce jeść. Jeśli tak, podaj mleko z drugiej piersi. Wykonaj tę samą procedurę, co wcześniej z drugą stroną. Możesz powtórzyć kilka razy zamianę jednej piersi na drugą, chyba że bolą cię brodawki sutkowe. Pomóż dziecku poprawić jego przystawianie.