Jedynym z większych wyzwań dla rodzica noworodka i małego dziecka jest usypianie pociechy. Ze starszymi dziećmi można próbować ustalania rutyny, regularnego czasu kąpieli, czytania bajek i wyciszania przed snem. Jednak jak pomóc zasnąć noworodkowi, który przecież przecież potrzebuje zdrowego snu?

Naturalne wyciszenie

Gdy dziecko znajdowało się jeszcze w łonie matki otaczały je przecież przeróżne dźwięki. Wody płodowe wyciszały odgłosy otoczenia, jednak z całą pewnością płód nie dorasta w zupełnej ciszy. Dlatego błędem jest utrzymywanie zupełnej ciszy, szczególnie gdy chcemy uśpić noworodka.

Dobrym pomysłem jest więc stworzenie podobnej atmosfery, jaką dziecko pamięta jeszcze sprzed narodzin. Niezwykle pomocny jest przy tym tak zwany biały szum. Jest to jednostajny dźwięk jak na przykład szum suszarki do włosów, morza, wiatru czy nawet okapu kuchennego. Dźwięki te pomagają organizmowi w wyciszeniu myśli i relaksacji. Noworodki kojarzą tego typu odgłosy z bezpiecznym otoczeniem organizmu matki, u dorosłych z kolei pomaga wyciszyć natłok myśli.

Biały szum jest więc niezwykle pomocny przy zasypianiu, niezależnie od wieku. Osoby dorosłe zmęczone po stresującym dniu bardzo szybko poczują odprężenie wsłuchując się na przykład w dźwięki natury jak szum drzew czy morza. Ale także osoby z ADHD dzięki wsłuchiwaniu się w różnego rodzaju szum są w stanie o wiele lepiej skupić się na nauce i innych czynnościach.

Jak wykorzystać biały szum?

Skoro już ustaliliśmy jak wszechstronne i niezwykle pomocne może być używanie białego szumu, skąd właściwie go uzyskać? Jeśli chcemy zapewnić lepszy sen dziecku- choć i nie ma przecież przeciwskazań aby i dorośli ich używali- ciekawym rozwiązaniem są szumiące zabawki. W sklepach można znaleść wiele różnych modeli, od misiaków i innych pluszaków po tradycyjne radio podobne urządzenia.

Jeśli nie wiemy do końca, czy ta metoda na pewno spodoba się niemowlakowi można zobaczyć jak reaguje na takie dźwięki bez potrzeby zakupu specjalnych urządzeń. Wystarczy suszarka do włosów, okap czy ciszej włączony odkurzacz. Wszystkie te urządzenia wydają z siebie biały szum, można więc zaobserwować zachowanie malucha i ewentualnie podjąć decyzję o zakupie specjalnego urządzenia.