Czy chodzenie na palcach jest normalne u dzieci? Wielu rodziców zastanawia się, czy chodzenie na palcach przez ich dziecko jest normalne, czy też może wskazywać na jakieś zaburzenie.

Chociaż zdarza się, że dzieci czasami chodzą na palcach, uporczywe chodzenie na palcach może być oznaką poważniejszego problemu. Jeśli Twoje dziecko często lub przez dłuższy czas chodzi na palcach, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem rodzinnym, aby wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia.

Chodzenie na palcach u dzieci – częsta przypadłość

Dzieci często angażują się w dziwne zachowania, które mogą być mylące i niepokojące dla rodziców. Jednym z takich zachowań, które od czasu do czasu przejawia wiele dzieci, jest chodzenie na palcach. Choć może się to wydawać dziwne, eksperci twierdzą, że chodzenie na palcach jest normalną częścią rozwoju małych dzieci.

Według dr Deborah Gilbertson, psychologa klinicznego, dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą zacząć chodzić na palcach, ponieważ wciąż uczą się koordynować kończyny podczas chodzenia. Dodaje, że takie zachowanie jest częstsze u chłopców niż u dziewcząt, ponieważ są oni zwykle szybszymi biegaczami niż dziewczęta, co może prowadzić ich do chodzenia na palcach jako sposobu na spowolnienie i odzyskanie kontroli nad swoim ciałem.

W miarę jak dzieci dorastają, często wyrastają ze swojej skłonności do chodzenia na palcach. Jeśli jednak Twoje dziecko nadal chodzi na palcach do wieku przedszkolnego, może to wskazywać na poważniejszy problem.

W portalu https://parent.pl/ znajdziesz jeszcze więcej porad dotyczących wychowania i opieki nad dziećmi.

Na co zwracać uwagę jeśli dziecko chodzi na placach?

Jeśli Twoje dziecko często chodzi na palcach lub przez dłuższy czas, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, które mogą wskazywać na problem. Według dr Gilbertsona jedną z pierwszych oznak możliwego zaburzenia u dzieci, które uporczywie chodzą na palcach, jest wycofanie się z sytuacji społecznych.

Dzieci, które boją się wstać, ponieważ czują się niepewnie, mogą nie chcieć uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, a nawet bawić się z innymi dziećmi. Niektóre dzieci, które mają problemy z chodzeniem, mogą odczuwać niepokój, gdy znajdują się w zatłoczonych miejscach, takich jak plac zabaw w szkole.