Wielu rodziców marzy o chwili dla siebie i z wytęsknieniem czeka na moment, kiedy ich dziecko pójdzie spać.

Tymczasem często zdarza się, że wieczorami dzieci mają najwięcej energii i nie mogą zasnąć. Warto poznać metody i rytuały, które pomogą naszym pociechom w szybkim zasypianiu.

Dziecko nie chce spać – przyczyny

Bardzo często problemy dzieci ze snem wynikają ze zbyt późnego wstawania. Wieczorem nasze pociechy szaleją do późna, a rano nie jesteśmy w stanie ich dobudzić. Innym powodem może być nadmierne używanie urządzeń elektronicznych z ekranami przez dzieci. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego sen. Kolejną przyczyną jest nadmiar wrażeń. Jeżeli dziecko jest pobudzone, bardzo trudno będzie mu zasnąć.

Co zrobić by ułatwić dziecku zasypianie?

Zacznijmy od zadbania o właściwe godziny snu. Postarajmy się budzić dziecko o wczesnej porze, dzięki temu wieczorem na pewno będzie bardziej zmęczone i chętniej uda się na nocny spoczynek. Należy ograniczyć dziecku kontakt z ekranem telewizora, komputera, tableta czy smartfona, zwłaszcza wieczorem. Dzięki temu wydzielanie melatoniny nie zostanie zablokowane i właściwe godziny snu nie zostaną zaburzone. Ekrany warto zastąpić książkami. Czytanie dziecku przed snem to wspaniały rytuał, który nie tylko wyciszy i uspokoi nasze pociechy, ale również pozwoli nam na nawiązanie wyjątkowej więzi z dziećmi.

Wieczorem warto zadbać o ciszę i spokój w domu, przygaszone światła. Nie należy puszczać głośnej muzyki, wykonywać z dzieckiem intensywnych ćwiczeń fizycznych, bo pobudzone maluchy nie będą w stanie zasnąć. Warto za to to wprowadzić do codziennej rutyny dziecka relaksujące kąpiele, najlepiej z wyciszającymi olejkami. Dobrym pomysłem będzie również wieczorny masaż. Pilnujmy również pór posiłków, ważne, żeby dziecko nie jadło tuż przed snem, a kolacja powinna być lekkostrawna. Zadbajmy również o sypialnię naszej pociechy. Pomieszczenie powinno być codziennie wietrzone, pościel regularnie zmieniana. Ważnym elementem pokoju dziecięcego jest nocna lampka, o ciepłym, przytłumionym świetle.

Pamiętajmy jednak, że nawet pomimo stasowania wspomnianych metod i rytuałów może zdarzyć się taki dzień, że nasza pociecha będzie miała duże problemy z zaśnięciem. Najlepsze, co możemy wtedy zrobić to być przy niej. Starajmy się zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i zachować cierpliwość. Dzieci doskonale wyczuwają nasze emocje, więc nasz spokój na pewno im się udzieli.

Więcej porad i informacji o wychowaniu dzieci przeczytasz w portalu https://rodzina24.pl/.