Dzieci najchętniej uczą się poprzez obserwowanie rodziców i innych dorosłych osób. Dlatego tak ważne oprócz tłumaczenia dziecku zasad właściwego życia w społeczeństwie jest przede wszystkim dawaniu mu dobrego przykładu. A w jaki lepszy sposób dać dobry przykład jak nie poprzez aktywną pomoc potrzebującym?

Dlaczego wolontariat

Każdy z nas liczy, na to że w razie potrzeby nie pozostanie sam. Dlatego wolontariat jest tak ważny, aby zapewnić każdemu potrzebującemu pomocną dłoń, nie wymagając w dodatku niczego w zamian. Jest to najczystsza forma bezinteresownej miłości do drugiego człowieka. Dając dobro zyskujemy w zamian ogromną wdzięczność drugiej osoby oraz poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Wolontariat pozwala nie tylko na niesienie pomocy, dzięki niemu rozwijamy swoje horyzonty, zdobywamy nowe umiejętności. Poznawanie historii innych ludzi- zarówno osób którym pomagamy, ale także i innych wolontariuszy może wzbogacić nasza wiedzę oraz rozwinąć empatię.

Gdzie działać z dzieckiem?

Nie wszystkie działania wolontariackie będą odpowiednie dla dzieci. Jednak istnieje wiele fundacji, które skupiają się właśnie na pomocy dzieciakom. Bardzo wiele z nich z chęcią przyjmie pomoc od rodziców i ich pociech.

Jeśli zdecydowaliście się na wolontariat z dzieckiem, warto pomyśleć w jaki sposób najlepiej możecie pomóc. Być może wasza pociecha posiada spore umiejętności z jakiejś konkretnej dziedzinie? Nawet dziewięcio-dziesięciolatek może w ramach wolontariatu udzielać korepetycji lub uczyć gry w piłkę dziecko z potrzebującej rodziny lub mieszkające w domu dziecka.

Wiele szkół organizuje własne wolontariaty, jest to więc idealna okazja do mobilizacji najmłodszych. Dodatkowo dzięki działalności w kółku szkolnym dzieci maja okazje do poznania innych znajomych ze szkoły, nie ograniczając się jedynie do kolegów i koleżanek z klasy.