Kompletowanie wyprawki to dla rodziców wielkie wydarzenie, a zarazem poważne wyzwanie. Z jednej strony przynosi wiele radości, z drugiej strony należy wszystko dopiąć na ostatni guzik, tak aby o niczym nie zapomnieć. Obowiązkowym elementem wyprawki dla dziecka są rożki niemowlęce. Do czego służą i dlaczego warto się w nie wyposażyć? 

Jeden rożek, wiele funkcji

Rożki niemowlęce wyglądają bardzo niepozornie, bowiem wizualnie przypominać mogą zwinięty w odpowiedni sposób kocyk. Niemniej jednak posiadają one różnego rodzaju zapięcia czy wiązania, dzięki którym o wiele łatwiej jest ułożyć dziecko, na przykład do snu. W rożki niemowlęce maluchy zawijane są już w szpitalach, jednak w większości przypadków, dla większej higieny i bezpieczeństwa, można dostarczyć własny rożek. Zapewnia on dziecku uczucie ciepła, a zarazem ścisku, dzięki czemu maluch może poczuć się niczym w brzuchu mamy. Rożek niemowlęcy, po odwiązaniu, może też służyć jak kocyk czy podkładka, na przykład na łóżko. Możliwości jego wykorzystania jest wiele – wszystko zależy bowiem potrzeb naszych i maluszka. 

Jak długo posłuży dziecku rożek?

Rożek niemowlęcy przydaje się szczególnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Na początku bywa wręcz niezastąpiony, gdyż pozwala dziecku poczuć się podobnie, jak w brzuchu mamy, zatem ułatwia w pewnym stopniu adaptację na świecie. Warto pamiętać, że ta w przypadku niektórych dzieci jest naprawdę trudnym procesem. Rożek niemowlęcy będzie doskonałą pomocą, gdy chcemy ukołysać dziecko do snu bądź szczelnie otulić, tak aby nie czuło chłodu. Przydaje się on w domu, lecz sporo osób zawija malucha w rożek, a następnie układa go w wózku i wychodzi na spacer. Niemowlaki mieszczą się w rożkach zwykle przez pierwsze 3 miesiące, jednak później mogą one stać się na przykład funkcjonalnymi kocykami. 

Rożek nie tylko na zimę

Niektórym rodzicom wydaje się, że rożki niemowlęce są idealnym wyborem jedynie zimową porą, gdy zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniach jest stosunkowo chłodno. Tymczasem nic bardziej mylnego – maluszki uwielbiają czuć ciepło o każdej porze roku. Odbierają je nieco inaczej niż dorośli, zatem noworodek nawet w upalny dzień może potrzebować rożka, aby spokojnie zasnąć. Ponadto, rożki niemowlęce zapewniają uczucie ścisku, dzięki czemu dobrze sprawdzą się bez względu na panujące warunki pogodowe. Latem, w przypadku starszych dzieci, rożek może zamienić się w kocyk, zastępując tym samym grubą kołdrę, której przy niemowlakach powinno się, w miarę możliwości, unikać.