Korzystanie z telewizji jako takiej nie jest ani dobre, ani złe, jej wpływ na dziecko będzie zależał bezpośrednio od ilości godzin spędzonych przed telewizorem i konsumowanych treści.

Dlatego postawienie telewizora w pokoju dziecka to temat, do którego trzeba podejść ostrożnie i w kolejnych linijkach będziemy zagłębiać się w ten temat.

Czy telewizja stanowi zagrożenie w sypialni dziecka?

Miejscem, które dzieci uważają za własne w swoim domu jest ich pokój, stąd chcą decydować o tworzeniu tej przestrzeni i w pewnym sensie jest to w porządku, że mogą decydować o takich rzeczach jak kolor pokoju, rodzaj łóżka, dekoracje, ale jeśli chodzi o posiadanie w swoim pokoju takich urządzeń jak komputer, telewizor, konsola do gier itp. decyzję powinno podjąć dziecko.

Decyzję powinien podjąć dorosły, ponieważ istnieje wiele badań, które wskazują, że posiadanie telewizora i konsoli do gier w pokoju dziecka generuje uzależnienie u dzieci i wiele problemów zdrowotnych.

Zagrożenia wynikające z umieszczania telewizora w pokoju dziecka

Korzystanie z telewizji w sypialniach dzieci może mieć negatywne konsekwencje dla ich rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Oto niektóre z nich.

Izolacja społeczna

Kiedy dziecko spędza dużo czasu zamknięte w swoim pokoju oglądając telewizję, zaczyna tracić kontakt z rodziną i przyjaciółmi, wytwarzając izolację społeczną, która nie jest zdrowa dla zdrowia emocjonalnego dziecka.

Mały kontakt z rodziną

Dziecko przestaje wykonywać czynności rodzinne, takie jak zabawa z rodzeństwem czy zajęcia z mamą lub tatą, ponieważ w zaciszu swojego pokoju ogląda program telewizyjny.

Możliwe problemy z otyłością

Spędzając tak dużo czasu na siedzeniu lub leżeniu przed telewizorem, dziecko ma mało aktywności fizycznej, co z czasem doprowadzi do problemów z otyłością.

Zaburzenia snu

Hałas telewizora utrzymuje mózg w stanie aktywności, to sprawi, że dziecko będzie miało lekki sen i będzie się często budzić, dlatego nie będzie produkować odpowiedniego odpoczynku, w konsekwencji przyniesie problemy w fizycznym, psychicznym i emocjonalnym zdrowiu dziecka.

Mała kontrola nad treściami oglądanymi przez dzieci

Kiedy dzieci samodzielnie oglądają telewizję, są narażone na programy zawierające seks, przemoc, narkotyki, prostytucję, terror, rzeczy, których nie mają jeszcze zdolności rozeznania, a które z czasem mogą zmienić ich osobowość.

Dlaczego ciągłe korzystanie z telewizji może osłabić jedność rodziny?

Kiedy telewizja jest źle wykorzystywana, to generalnie osłabia jedność rodziny, na przykład kiedy rodzice wysyłają dzieci do oglądania telewizji, żeby mogły robić swoje, kiedy nie spotykamy się jako rodzina, bo każdy jest w swoim pokoju oglądając telewizję, kiedy dzieciom nie mówi się o treści programów, słowem wiele rzeczy, które na dłuższą metę generują poważne problemy rodzinne. Dla dzieci szczególnie polecane są zabawy edukacyjne, które świetnie zastąpią telewizję – zaspokoją potrzeby dziecka do rozrywki, a także nauczą maluch nowych umiejętności.

Co zrobić, gdy moje dziecko chce mieć telewizor w swoim pokoju?

To, czy w pokoju dziecka znajduje się telewizor, czy nie, jest decyzją rodziców, a nie dzieci i rodzice powinni być ze sobą zgodni, aby uniknąć późniejszych problemów.

Niektóre z działań, które powinny zostać podjęte.

  1. Ustalenie i wyznaczenie z góry treści, które dziecko będzie oglądać w telewizji, z wykorzystaniem urządzenia blokującego.
  2. Określ godziny korzystania z telewizora; specjaliści zalecają, by dzieci w wieku od dwóch do czternastu lat spędzały przed telewizorem maksymalnie trzy godziny dziennie.
  3. Konieczne jest, aby rodzice zachęcali do właściwego korzystania z telewizji, telefonu, komputera i nowych technologii, aby dobrze je wykorzystywali i w ogóle, aby uniknąć uzależnienia.m