Zdrowy i spokojny sen ma ogromne znaczenie dla dzieci, a szczególnie dla niemowląt. To właśnie wtedy organizm może spokojnie się rozwijać i regenerować po ekscytującym dniu, pełnym przygód i zabaw. Jednak sen malucha będzie w pełni produktywny tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiednie łóżeczka dla dzieci. Z naszymi poradami z pewnością postawisz na dobry mebel.

Zasady wyboru łóżeczka dla niemowlaka

Postaw na bezpieczny i dopasowany materiał

Wybierając łóżeczka niemowlęce, musisz zwrócić uwagę na to, aby mebel był maksymalnie bezpieczny dla malucha. Szczególnie jest to ważne, jeśli decydujesz się na wersję z drewna. Wtedy dokładnie przejrzyj całą powierzchnię i sprawdź, czy jest całkowicie gładka, pozbawiona drzazg oraz wystających śrubek.

Z pewnością wysoką jakość i maksymalną dbałość o bezpieczeństwo charakteryzuje certyfikowane produkty. To właśnie one są wykonane zgodnie z ustalonymi zasadami, a do tego dają Ci pewność, że wykorzystano w pełni bezpieczną farbę – bez toksyn i szkodliwych substancji.

Zwróć uwagę na design

Oczywiście wygląd łóżeczka dla dzieci także ma znaczenie, dlatego możesz bez problemu wybrać model, który pasuje do pozostałego wyposażenia lub po prostu im się podoba.

Do dyspozycji masz naprawdę wiele ciekawych opcji – białe, szare bądź łóżeczka w naturalnym kolorze drewna. Z pewnością zdecydujesz się na model, który idealnie oddaje styl i charakter aranżacji boho, skandynawskiej, nowoczesnej lub klasycznej.

Gdy wybierasz łóżeczka dziecięce, koniecznie zwróć uwagę na zestawy z pościelą. Wtedy nie musisz zastanawiać się nad tym, jakie poszwy są dobre dla niemowląt, bo od razu zyskasz akcesoria, kołderki i poduszki wykonane z odpowiednich materiałów.

Łóżeczka dziecięce muszą być dopasowane do wieku

Maluchy na różnym etapie rozwoju mają nieco inne potrzeby, a przede wszystkim wymagają mniejszej bądź większej kontroli ze strony rodziców. Dlatego koniecznie weź pod uwagę wiek dziecka, gdy decydujesz się na zakup łóżeczka.

Najlepiej sprawdzają się meble, które rosną razem z dzieckiem, a wtedy możesz z nich korzystać już od pierwszych dni życia noworodka. To właśnie wersje z regulowaną wysokością materaca zapewniają taką uniwersalność. Poza tym dają Ci pewność, że maluch nie spadnie z wysokości. Dobrze sprawdzają się też łóżeczka dziecięce z wyjmowanymi szczebelkami.

Na samym początku najwygodniejszym rozwiązaniem zarówno dla noworodka, jak i dla rodziców są tzw. dostawki. Ten typ łóżeczka można z łatwością dopasować do wysokości łóżka i bezpiecznie włożyć tuż obok młodej mamy lub młodego taty. Wtedy masz nieustanny kontakt z maluchem, możesz z większą łatwością go wyjąć, nakarmić oraz skontrolować, czy bezpiecznie śpi.

Wygodny sen tylko z odpowiednim materacem

Wybór łóżeczka niemowlęcego nie ogranicza się jedynie do odpowiedniego mebla. Musisz również pomyśleć o odpowiednim materacu. Z łatwością znajdziesz opcję przeznaczoną dla alergików, noworodków czy nieco starszych maluchów. Wśród najpopularniejszych wypełnień jest kokos i gryka, choć ciekawym wyborem jest też wersja ze specjalnej pianki.

Pamiętaj, że w przypadku noworodków materac musi być twardy, aby ciało mogło utrzymać prawidłową postawę w ciągu nocy.

Dodatkowe wyposażenie łóżeczka

Łóżeczka dziecięce mogą być naprawdę klasyczne, co jest szczególnie ważne dla maluchów do 6. miesiąca życia. W późniejszych etapach możesz zdecydować się na wersję z ochraniaczem na szczebelki – szczególnie jeśli w pomieszczeniu panują przeciągi lub dziecko jest bardzo ruchliwe w nocy.

Wiosną i latem z pewnością przydadzą się moskitiery, które ochronią malucha przed atakami ze strony owadów. Pamiętaj tylko o częstym praniu tego dodatku, aby nie osadzał się tam kurz oraz pyłki.