W poszukiwaniu rozwijających zabawek dla dziecka czasami najprostsze i stare, sprawdzone sposoby okazują się najlepsze. Podobnie jest w przypadku wszelkich zabaw z ugniataniem. Czy mowa o kupnej plastelinie, modelinie czy domowej ciastolinie dzieci zawsze z wielką chęcią siadają do zabawy i tworzenia.

Dlatego dobrze w razie pilnej potrzeby zajęcia czymś dziecka na dłuży czas mieć pod ręką szybki sposób na stworzenie własnego gniotka. Domowa ciastolina zawiera w sobie składniki, które i tak zazwyczaj mamy w domu. Do tego stworzenie jej zajmie dosłownie chwilkę, a zabawy będzie na długie godziny.

Jak zrobić domową ciastolinę?

Składniki potrzebne do wykonania ciastoliny:

  • 1 szklanka mąki
  • 1/2 szklanki soli
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego
  • opcjonalnie barwniki spożywcze, aby uzyskać kolory

Wykonanie:

W garnku umieszczamy wszystkie potrzebne składniki, jeśli planujemy używać barwników na razie zostawiamy je z boku. Nastawiamy garnek na małą moc i mieszamy gęstniejącą masę. Nie przestajemy mieszać, masa w końcu zacznie przypominać ciastolinę. Gdy po dotknięciu będzie odchodzić od mieszadełka lub dłoni- można zdjąć ją z ognia.

Następnie ostrożnie należy wyjąć mieszaninę z garnka i ostrożnie zacząć ugniatać. Na początku masa może być dość ciepła, należy więc uważać aby się nie poparzyć. Jeśli mamy przygotowane barwniki, dzielimy wyrobioną masę na części. Dodajemy do kawałków po kilka kropel barwników i ugniatamy, aż do całkowitego zabarwienia.

Przetrzymywanie:

Ciastolina powinna przetrwać więcej niż jedną sesję ugniatania, Choć koszt zrobienia nie jest drogi, warto przechowywać ją w szczelnym słoiku. Dzięki temu powinna posłużyć na conajmniej kilka następnych tygodni. W razie utraty elastyczności, można przywrócić jej dawną sprężystość dodając niewielką ilość wody i ugniatając.