Zaufanie to jeden z najważniejszych elementów, na których musimy skupić się, budując zdrową relację z naszym dzieckiem. W końcu każdy rodzic chce, żeby jego pociecha wyrosła na pewną siebie, odnoszącą sukcesy i świadomą naszego wsparcia dorosłą osobę. Jednak aby do tego dojść, nie wystarczy powtarzać co chwilę, że jej ufamy. Nasze czyny mają w pierwszej kolejności pokazać naszemu dziecku, że jest dla nas wartościowe.

Pytaj go o zdanie


Dziecko ma swoje zadanie na różne tematy i może je spokojnie wypowiedzieć, o ile mu na to pozwolisz. Wielu rodziców zakłada, że dziecko nie rozumie tematu rozmowy albo jest za małe, żeby wszystko dokładnie przeanalizować, ale właśnie takie podejście opóźnia u naszych pociech wykształcenie się tych umiejętności. Jeśli pozwolisz mu wyrażać swoje zdanie, pokażesz, że mu ufasz i wierzysz w jego możliwości. Dziecko poczuje się ważne i zrozumie, że powinno cały czas dowiadywać się nowych rzeczy i rzetelnie podchodzić do sprawy, aby jego zdanie zostało potraktowane poważnie i zrozumiałe.

Informuj go o sprawach, które go dotyczą


Wielu rodziców ma tendencję do załatwiania spraw związanych ze swoimi dziećmi zupełnie poza nimi. Nie mówią im o tym, że dzieje się coś złego, nie informują ich o chorobie albo przeprowadzce. Tymczasem dziecko musi wiedzieć, co dzieje się w jego życiu, żeby mogło stosownie zareagować i nie czuło się zagubione. Do tego informowanie go nawet o tych trudnych do zaakceptowania tematach, pokazuje mu, że traktujemy go jak dorosłego i dopuszczamy do ważnych spraw. Uczy się w ten sposób, że w rodzinie nie mamy przed sobą tajemnic i możemy się o wszystkim poinformować, a więc sobie nawzajem zaufać.

Pozwalaj mu działać samodzielnie


Dziecko musi nauczyć się podejmować racjonalne decyzje. W tym celu rodzic musi pozwolić mu to robić. Niech dziecko samo wybiera placówkę, do której chce chodzić, książki, które chce przeczytać albo zajęcia pozalekcyjne, na które chciałoby uczęszczać. Kiedy dziecko może wybrać, czuje, że ma kontrolę nad swoim życiem. Do tego możemy uczyć go o konsekwencjach i stopniowo wprowadzać go w świat odpowiedzialności. Nie wmawiaj sobie, że dziecko nie wie, czego chce. Ty za swoich dziecięcych lat na pewno cierpiałeś za każdym razem, kiedy rodzice decydowali się podjąć ważną dla Ciebie decyzję bez twojego udziału.