Kolka u niemowląt jest bardzo powszechna i sprawia im wiele bólu i dyskomfortu, który manifestują poprzez ciągły płacz. Kolka może być spowodowana połykaniem powietrza podczas karmienia piersią lub karmienia butelką, spożywaniem pokarmów wytwarzających gaz lub z powodu nietolerancji jakiegoś pokarmu, lub składnika.

W celu złagodzenia kolki można stosować okłady z ciepłej wody na brzuszek dziecka, masować go okrężnymi ruchami oraz pozwalając dziecku bekać po karmieniu. Jeśli kolka utrzymuje się, ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą w sprawie leków, które pomogą złagodzić ból.

Jak złagodzić kolkę?

Aby złagodzić kolkę u niemowląt, można zastosować kilka wskazówek, takich jak:

Masuj brzuszek dziecka okrężnymi, zgodnymi z ruchem wskazówek zegara ruchami, używając oliwki dla dzieci lub kremu nawilżającego;

Ogrzewaj brzuch dziecka butelką z gorącą wodą, upewniając się, że nie jest zbyt gorąca, aby uniknąć oparzeń;
Wykonuj ruchy rowerowe nogami dziecka;

Podaruj dziecku ciepłą kąpiel. Niektórzy polecają aktywność fizyczną dla dzieci, jednak nie jest to najlepszy sposób. Zastosuj leki stymulujące uwalnianie gazu. Jednak ten rodzaj leków powinien być przepisany przez pediatrę, gdy żadna inna technika nie jest w stanie złagodzić kolki. Techniki te mogą być stosowane w połączeniu lub oddzielnie, aż do znalezienia najlepszej techniki, która działa na złagodzenie kolki u dziecka. Gdy dziecko ma kolkę, normalne jest, że zaczyna intensywnie płakać. Jeśli więc dziecko jest bardzo rozdrażnione należy je uspokoić i dopiero wtedy zastosować wspomniane techniki.

Domowy sposób na kolkę u niemowląt

Doskonałym domowym środkiem zapobiegającym kolce u niemowląt, które nie są już karmione piersią, jest podawanie im małych dawek herbaty z rumianku i anyżu. Te rośliny lecznicze mają właściwości przeciwskurczowe, które pomagają złagodzić kolkę i zmniejszyć produkcję gazów.

W przypadkach, gdy dziecko jest karmione wyłącznie piersią, matka mogłaby spożywać te herbaty, ponieważ ich właściwości przechodzą przez mleko, pomagając w łagodzeniu kolki. Aby przygotować herbatę, wystarczy umieścić 1 łyżeczkę rumianku i 1 łyżeczkę anyżu w filiżance wrzącej wody, pozostawić do ostygnięcia, przecedzić i podać 1 łyżkę dziecku przed karmieniem.