Urodziny, dzień dziecka, dzień chłopca, dzień dziewczyny, mikołajki – każde z tych wydarzeń to okazja, aby obdarować dziecko prezentem. Warto wybrać taki podarek, który będzie nie tylko piękny, ale również stanowić będzie wsparcie rozwoju dziecka. Przekonaj się, jaki pomysłowy prezent dla czterolatka warto kupić.

Co ważnego dzieje się w rozwoju czterolatków?

W wieku czterech lat dziecko wchodzi w etap średniego dzieciństwa. Szczególne zmiany zachodzą w obrębie dużej motoryki. Dziecko zaczyna wówczas m.in. łączyć bieganie ze skakaniem czy też rzucanie i łapanie piłki. Te nowe umiejętności sprawiają, że czterolatek staje się bardzo aktywny ruchowo.

Na tym etapie coraz wyraźniejsze stają się wzorce dotyczące kulturowego rozumienia ról płciowych. To właśnie wówczas chłopcy zaczynają bardziej interesować się zabawami wymagającymi użycia siły, a dziewczynki – zabawkami manualnymi i motorycznymi. Taki wybór wynika z obserwacji działań podejmowanych przez dorosłych w najbliższym otoczeniu. Jeśli wzorce są inne – również dziecko przejawiać będzie odmienne zainteresowania.

Czterolatki zaczynają coraz sprawniej rozróżniać litery i liczby. Znacząco poprawia się ich pamięć, dlatego są zdolne do powtarzania krótkich wierszy i piosenek. Zaczynają też wymyślać samodzielnie zabawy i tworzyć własne historie.

Zabawki wspierające aktywność ruchową – rower i hulajnoga

Za sprawą wyraźnej zmiany proporcji ciała w wyniku wydłużenia się kończyn, dziecko w wieku czterech lat zaczyna być bardziej ruchliwe niż dotychczas. Warto wspierać tę naturalną potrzebę aktywności fizycznej, zachęcając go do korzystania z urządzeń, akcesoriów i sprzętów sportowych. 

Amerykański psycholog i psychoanalityk Erik H. Erikson zwracał uwagę, że dziecko dopiero na tym etapie rozwoju chodzi bez konieczności skupiania się na tej czynności. Porusza się instynktownie, ma dobrą równowagę i koordynację. Właśnie dlatego dobrym pomysłem na prezent dla 4-latka jest hulajnoga lub rower. Ponieważ jednak dziecko w tym wieku dopiero będzie uczyć się korzystać samodzielnie z tych urządzeń – niezbędne jest, aby miał na głowie kask, zabezpieczający przed skutkami upadku i uderzania głową o twardą powierzchnię.

Zabawki rozwijające małą motorykę – klocki i materiały plastyczne

Czteroletnie dziecko coraz chętniej posługuje się drobnymi przedmiotami. Dzięki już stosunkowo dobrze wykształconej motoryce małej jest w stanie nawlekać koraliki na sznurek, wycinać nożyczkami kształty z papieru, a także układać niewielkich rozmiarów klocki. Z tego powodu dobrym pomysłem na prezent dla 4-latka (chłopca) będą klocki Lego Super Mario np. zestaw YOSHI czy BROWSER. Natomiast atrakcyjnym prezentem dla 4-letniej dziewczynki z pewnością będą klocki w zestawie Princess.

Seria Lego Mario to zabawka, która uczy wyobraźni przestrzennej, planowania czynności i rozwija wyobraźnię. Jeśli klocki okażą się dla dziecka zbyt skomplikowane, wówczas rodzic lub opiekun mogą pomóc maluchowi je układać. Będzie to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu, budowania relacji i nauki współpracy.

Poza klockami prezentem, który będzie wspierał rozwój małej motoryki, są m.in. piasek kinetyczny, masy plastyczne i różnokształtne stemple. Warto i je podarować czterolatkowi, by zabawy miały różnorodne formy i były dla niego ciekawe.

Zabawki stymulujące rozwój pamięci – książki

Książki to jeden z tych prezentów, który może rozwijać dziecko w wielu obszarach jego funkcjonowania jednocześnie. Stymulują wyobraźnię, rozbudowują zasób słownictwa, trenują pamięć oraz uczą skupiania się przez dłuższy czas na wykonywaniu jednej czynności. Nawet książki obrazkowe, których dziecko nie czyta, mają olbrzymią wartość rozwojową – uwrażliwiają na sztukę, rozwijają estetykę, ale też porządkują świat.

Warto wybrać lekturę wpisująca się w preferencje czterolatka, uwzględniając przy tym wcześniejsze doświadczenia malucha oraz jego rozwój zarówno emocjonalny, jak i psychofizyczny. Świetnie sprawdzi się tu seria o Kici-Koci, Puciu oraz Ulicy Czereśniowej.

Zabawki wspierające potrzebę poznawania świat przez doświadczanie

Czteroletnie dziecko poznaje świat przez jego doświadczanie. Aby zrozumiało proste mechanizmy fizyczne czy procesy chemiczne nie wystarczy przeczytać mu ciekawego fragmentu w książce. Konieczne jest zaprezentowanie jak owe procesy i mechanizmy działają. Im bardziej interesująca prezentacje, tym większe prawdopodobieństwo, że maluch zapamięta doświadczenia i płynące z niego wnioski.

Pomysłowym prezentem będzie przez to zestaw edukacyjny. Może być to zestaw doświadczalny przybliżające m.in. tematykę rozwoju zwierząt prehistorycznych, funkcjonowania ludzkiego organizmu czy miniszklarnie.

Nie wolno zapominać o potrzeby doświadczania świata społecznego. Wchodzenie w różne role podczas zabaw uczy dziecko rozumienia własnych potrzeb i potrzeb innych. Ciekawym pomysłem na prezent dla czterolatka będzie gra planszowa albo zestaw małego lekarza, weterynarza czy majsterkowicza.

Źródła:

  1. J. Matejczuk, Rozwój dziecka Wiek przedszkolny, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.
  2. E. Kruszyńska, Książka obrazkowa i jej rola w rozwoju dzieci – wprowadzenie w problematykę, „Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Naukowy, Nauki Społeczne”, 2012, nr 3, s. 183–190.