Gry planszowe przeżywają prawdziwy powrót zainteresowania. Chętnie sięgają po nie dzieci i dorośli w każdym wieku. Gry, w których uczestnicy losują pytanie i udzielają jak najszybciej poprawnych odpowiedzi, przechodzą planszę, rzucając kostką lub budując własne miasta, cieszą się ogromnym powodzeniem. Stanowią alternatywę dla gier wideo i komputerowych, które masowo przyciągają dzieci. Jakie gry towarzyskie i planszowe dla dzieci warto wybrać na prezent? Poznaj najciekawsze propozycje.

1. Gra planszowa 5 sekund

2. Ponadczasowe gry planszowe dla dzieci

3. Planszowe gry rodzinne

Gra towarzyska umożliwia przyjemne spędzenie czasu bez komputera, telewizora, tabletu i smartfona. Dzięki niej można oderwać się od elektronicznych sprzętów i wszechobecnych ekranów oraz w pełni skupić się na współzawodnictwie z członkami rodziny lub przyjaciółmi. Gry planszowe są odpowiednie zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla dorosłych. Sprawdź, po jakie tytuły gier planszowych warto sięgnąć, gdy chce się zrobić dziecku prezent.

Gra planszowa 5 sekund

Gra planszowa 5 sekund należy do najpopularniejszych gier dla dzieci w ostatnich czasach. Gracz, który usłyszy pytanie, ma zadanie jak najszybciej udzielić na nie 5 odpowiedzi. W przypływie adrenaliny możesz mieć problem, nawet z prostym pytaniem! Nawet gdy czujesz, że na pewno udzieliłeś poprawnych odpowiedzi, po 5 sekundach może okazać się, że jest inaczej. Twoje pytanie przechodzi wtedy na innych graczy. Jeśli przeciwnik odpowie poprawnie, tracisz punkty. Gracze kolejno losują pytanie aż do wyczerpania puli. Jeśli chcesz wygrać, musisz wykazać się refleksem i wiedzą z wielu dziedzin. Chcesz być mistrzem w 5 sekund? Wymyśl odpowiedzi w krótkim czasie i zaskocz swoje dzieci oraz znajomych.

Gra planszowa 5 sekund jest ceniona zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Można wręczyć ją na prezent dla dzieci w każdym wieku, gdyż ma uniwersalne zasady i daje dużo adrenaliny. Dzięki temu wciąga, a przeciwnicy chętnie ze sobą rywalizują.

Ponadczasowe gry planszowe dla dzieci

Wśród ponadczasowych gier dla dzieci na uwagę zasługuje Grzybobranie. Dzieci kolejno rzucają kostką i zbierają napotkane po drodze grzyby. Wygrywa nie ten gracz, któremu uda się najszybciej przejść planszę, lecz ten, który zdobędzie najwięcej grzybów. Co ważne, nie wszystkie grzyby przyczyniają się do wygranej. Część z nich to muchomory, za które gracz otrzymuje punkty ujemne. Jednocześnie po drodze może natrafić na przeszkody, które uniemożliwiają dojście do mety z pełnym koszykiem.

Ponadczasowe gry dla dzieci to również Wyścig. Gracze poruszają się po planszy pionkami i mają za zadanie jak najszybciej ukończyć wyścig i dotrzeć do mety. Po drodze czeka na nich wiele pułapek, które kończą się zawróceniem na metę lub postojem „w szpitalu” przez kilka kolejek. Gra wywołuje liczne salwy śmiechu i bawi dzieci oraz dorosłych.

Planszowe gry rodzinne

Planszowe gry dla całej rodziny są odpowiednie także dla starszych dzieci. Od lat jednym z najpopularniejszych tytułów jest Monopoly i Eurobusiness. Obie gry mają podobne zasady i polegają na pokonaniu pozostałych graczy poprzez doprowadzenie ich do bankructwa. Gracze kupują miasta, budują domy i hotele, a następnie pobierają opłaty od pozostałych graczy, którzy stanęli na wykupionych przez nich polach. Gra wymaga logicznego myślenia i zbudowania strategii, która w każdej sytuacji jest w stanie doprowadzić do zwycięstwa. Rozgrywka jest długa, dlatego zapewnia wiele radości w zimowe wieczory i deszczowe dni, gdy dzieci nie mogą wyjść na zewnątrz.