W dzisiejszej kulturze zdecydowanie istnieją myśli i przekonania dotyczące tego, jak dzieci powinny się bawić i czym powinny się bawić. Społeczeństwo, media i producenci zabawek oczekują, że chłopcy będą bawić się samochodami, piłkami i klockami, a dziewczynki lalkami, kuchniami i przebierańcami. Ważne jest, aby dzieci miały możliwość zabawy wszystkimi rodzajami zabawek i włączania się w różnorodne zajęcia. Możemy usłyszeć wiele różnych opinii na temat tego, czego należy się spodziewać w grze, i możemy się zgodzić lub nie. Faktem jest, że każda zabawa prowadzi do większych osiągnięć w rozwoju dzieci, które mają wybór, jak i czym się bawić.


Bądź otwarty, jeśli chodzi o dzieci i zabawę. Jest to bardzo odpowiednie dla chłopców do zabawy lalkami w obszarze domu, a dla dziewczynek do zabawy klockami i zabawkowymi ciężarówkami. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że zabawa, bez względu na to, z jakiej aktywności czy zabawki się korzysta, powinna być otwarta dla wszystkich. Zawsze bądź przygotowany na oferowanie dzieciom wyborów w zabawie, które obejmują wiele różnych możliwości. Nie myśl o zabawkach jako związanych z płcią, ale jako odpowiednich rozwojowo dla dziecka.


Zabawa zabawkami, takimi jak lalki lub kuchnie, może skłonić dzieci do używania wyobraźni podczas rozwijania umiejętności społecznych, emocjonalnych i językowych. Tego typu zabawki pomagają dzieciom w nauce interakcji z innymi i prowadzą bezpośrednio do rzeczywistych sytuacji życiowych w środowisku dziecka. Zabawa w kuchni sprawia, że dzieci cieszą się gotowaniem w kuchni razem z dorosłymi w ich życiu. Zabawa lalką pomaga dziecku zrozumieć dzieci w prawdziwym życiu i przygotowuje dzieci do przebywania w obecności noworodków bez strachu przed nimi. Zabawki, które mają charakter interaktywny, prowadzą do wspólnej zabawy i dzielenia się.

Aktywność taka jak „przebieranie się” prowadzi również do zupełnie nowych światów dla dziecięcej wyobraźni. Rozpoczęcie zabawy przedmiotami, takimi jak klocki, piłki i samochodziki, może prowadzić do wzrostu umiejętności motorycznych, językowych i społecznych. Każde dziecko może świetnie bawić się klockami. Mogą wykorzystać swoją wyobraźnię do stworzenia zamku, garażu lub sklepu spożywczego. Zabawa samochodami może doprowadzić ich do wyimaginowanej podróży nad ocean, a wielka ciężarówka może dostarczyć ich ulubione rzeczy w inne części świata. Wyobraźnia dziecka nie ma granic. Naszym zadaniem jest dać im jak najwięcej możliwości wykorzystania wyobraźni. Umożliwienie dziecku zabawy dowolnym rodzajem zabawki, o ile jest ona bezpieczna i odpowiednia do wieku, pomoże mu się rozwijać i zwiększyć kreatywność oraz poczucie własnej wartości.


Bez względu na to, co myślisz o zabawkach i czynnościach, które mogą, ale nie muszą być związane z płcią, pamiętaj, że wszystkie zabawki można uznać za neutralne pod względem płci dla dzieci poniżej piątego roku życia. Rozważ pozwolenie chłopcu na zabawę pluszakami i lalkami. Pozwól dziewczynce bawić się samochodzikami i klockami. Na dłuższą metę te możliwości tylko uczynią ich silniejszymi rozwojowo i bardziej poszerzą horyzonty, gdy pójdą do przedszkola. Małe dzieci rozwijają również ważne umiejętności życiowe, takie jak współczucie i szacunek dla innych, gdy wejdą w przyszłe formalne środowiska edukacyjne.