Od około pięciu lat listy najczęściej nadawanych imion wyglądają dość podobnie. Możemy więc zgadywać, że takie imiona jak Zuzanna czy Antoni wciąż będą się cieszyć niesłabnącą popularnością.

Poniżej przedstawiamy zestawienie czwórki najbardziej popularnych imion ostatnich lat, dwóch nadawanych dziewczynkom oraz dwóch dla chłopców.

Zuzanna

Imię Zuzanna ma swoje korzenie w języku hebrajskim, jednak samo imię powstało prawdopodobnie w Grecji. Hebrajska szoszana lub szoszan oznacza lilię, lub z egipskiego lotos.

Na ziemiach polskich Zuzanna lub w innej formie Żużanna pojawiła się około roku 1265. Używane były także poboczne formy jak Zanna, Zańka czy Ożanka.

Zuzanny mogą obchodzić imieniny 18 stycznia, 11 lub 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września lub 17 października.

Wśród znanych imienniczek znajdziemy na przykład pisarki Sutannę Clarke czy Sutannę Collins, piosenkarkę Sutannę Vega oraz polską lekkoatletkę olimpijską Zuzannę Radecką.

Zofia

Wywodzi się z greki. Sofia lub nasza polska Zofia pochodzi od greckiego słowa sophia, które oznacza mądrość. W Polsce często zdrabniana również jako Sonia. Forma ta występuje także jako oddzielne imię.

Co ciekawe niektóre języki stworzyły własny męski odpowiednik tego imienia. W Bułgarii możemy spotkać Sofka, a w krajach skandynawskich Sofusa.

Zofia imieniny obchodzi 30 kwietnia, 15 maja, 2, 18, 23 lub 30 września oraz 18 grudnia.

Antoni

Imię pochodzące od zacnego rzymskiego rodu Antoniuszów. Na całym świecie usłyszymy wiele lokalnych odmian tego imienia jak angielski Anthony, czeski Anton oraz węgierski Antal.

Antoni może wybierać z wielu dat imieninlowych w kalendarzu. Praktycznie w każdym miesiącu znajdziemy kilka dat przeznaczonych właśnie dla tego imienia.

Jan

Biblijne imię pochodzenia hebrajskiego. Jochanan tłumaczy się na Jahwe jest łaskaw. W Polsce pierwsze odmiany tego imienia pojawiły się już około 1012 roku i brzmiały Ioannes oraz Iohannes. Jednak już sto lat później pojawił się znajomo brzmiący Jan oraz Jonah, bądź nadawany na kresach Joan.