Choć rodzice często zarzekają się, że wszystkie swoje dzieci kochają tak samo, to realnie nie są do tego zdolni. Zawsze będziemy mieć to jedno dziecko, z którego będziemy dumni bardziej i na którym bardziej będzie nam zależało, nawet jeśli będzie to minimalna różnica. Są jednak rodzice, którzy nie tylko są z tego dumni, ale chętnie pokazują swoim dzieciom, z kogo powinny brać przykład i dlaczego nie są z nich dumni.

Każde dziecko ma inne talenty


Każde dziecko jest dobre w czymś innym. Możemy to zaobserwować już w przypadku dwójki rodzeństwa. Nawet bliźniaki różnią się upodobaniami i zainteresowaniami, które często odzwierciedlają ich umiejętności. Nie ma sensu porównywać ze sobą dwójki dzieci, ale wciąż znajdziemy masę rodziców, którzy to robią. Nawet jeśli nie dotyczy to porównywania rodzeństwa, to często chwalą się przed innymi rodzicami dokonaniami swoich pociech. Mądry rodzic jednak wie, że w każdym dziecku drzemie potencjał i tylko dlatego, że nasze jest dobre w konkretnej dziedzinie, nie oznacza, że jest lepsze od innych.

Oceny nie świadczą o wartości naszego dziecka


Są rodzice, którzy wciąż piastują w sobie mit zdolnego dziecka z ładnymi ocenami. Co roku Facebook, Instagram, a nawet LinkedIn zalewają zdjęcia świadectw z paskiem dzieci w różnym wieku, często bez konsultacji z samym zainteresowanym. Świadectwo z paskiem wcale nie musi być postrzegane przez nasze dziecko jako sukces, szczególnie jeśli nie pracował jakoś wyjątkowo w trakcie roku szkolnego. Każde dziecko osiągnęło jakiś sukces, a rolą rodzica jest go odkryć. Chwalenie się świadectwem z paskiem cały czas pokazuje, że oceny są dla rodziców ważniejsze, niż komfort i prywatność ich dzieci.

Każde dziecko zasługuje na jednakowe wsparcie


Bez względu na to, jak wielki potencjał drzemie w naszych dzieciach, każde z nic zasługje na jednakowe wsparcie. Bez względu na to, czy wygrywa każdy konkurs plastyczny w szkole, czy rysuje sobie dla zabawy, każde dziecko powinno czuć, że rodzice w nie wierzy i je wspiera. Bez tego dziecko nie będzie miało motywacji i samo nigdy nie nabierze zdrowej samooceny. Nie faworyzuj dziecka, które wydaje Ci się zdolniejsze, nie spędzaj z nim więcej czasu i nie wydawaj na niego więcej pieniędzy. Każde dziecko potrzebuje Cię jako rodzica, nawet jeśli nie marzy o wielkich sukcesach czy nie wydaje się, żeby mogło je osiągnąć.