Nie ma rodzica, który zbudowałby idealną relację ze swoim dzieckiem. Zawsze coś będzie nie tak, pojawi się różnica zdań albo dziecko znajdzie dla siebie zupełnie inną drogę, niż my byśmy chcieli. Dobry rodzic wie, że nie ma w tym niczego złego i akceptuje swoje dziecko z pełni. Ale często rodzice są przekonani, że ich relacja z dzieckiem jest idealne, a ich pociecha ma obowiązek w pełni dostosować się pod ich potrzeby.

Dziecko nie rozmawia z Tobą szczerze


Większość dzieci dorastających w otwartych i wolnych od poczucia wstydu domach nie ma problemu z wyrażaniem swoich wątpliwości na jakiś temat albo podzieleniem się problemem, który obecnie jest dla nich obecnie najbardziej dotkliwy. Jednak w rodzinach, w których w tej relacji jest coś nie tak, bardzo często możemy napotkać problem na tym tle. Dziecko nie mówi nam, co dzieje się u niego w szkole, stara się unikać opowieści o znajomych czy innych osobach. Jeśli czujesz, że dziecko coś przed Tobą ukrywa albo waha się, zanim się czymś z Tobą podzieli, to znak, że twoja relacja z nim wcale nie jest taka doskonała.

Dziecko boi się twoich reakcji


Agresywni rodzice rzadko w ogóle zdają sobie sprawę z tego, że szkodzą swojemu dziecku. Jeśli często krzyczysz na swoje pociechy albo jesteś fanem kar cielesnych, to nie dziw się, że dziecko z Tobą nie rozmawia albo stara się coś przed Tobą ukryć. Jeśli czujesz, że twoje dziecko się Ciebie boi, cały czas chodzi przy Tobie skulone albo w twojej obecności mówi ciszej, to znaczy, że popełniłeś masę błędów, których zapewne nie uda Ci się już naprawić. Przemoc stosowana w dobrej intencji to nadal przemoc i dziecku wyrządza szczególną krzywdę, zwłaszcza jeśli doświadcza jej od najbliższej osoby, czyli rodzica.

Dziecko udaje przed Tobą kogoś, kim nie jest


Dzieci żyjące w domach, w których rodzice bardzo otwarcie określają swoje wymagania i oczekiwania, często udają kogoś, kim nie są. To dlatego, że boją się, ale także nie chcą narażać się na krzyki, godzinne kazania czy okazywanie im, jak bardzo rodzice są nimi zdegustowani i rozczarowani. W ten sposób możesz nie wiedzieć, czy twoja pociecha się z kimś spotyka, jakie ma oceny czy zainteresowania, a w skrajnym przypadku nie mieć nawet pojęcia, na jakie studia uczęszcza. Wymagania i wyraźne okazywanie niezadowolenia zawsze zmuszają dziecko do ukrywania tego, kim naprawdę jest.