Gdy dzieci podrosną bardzo często zaczynają czuć potrzebę towarzystwa. Nie zawsze zależy im jednak jedynie na towarzystwie równolatków i rodziców. Jeśli w domu nie ma jeszcze zwierząt, kilkuletnie dzieciaki bardzo często zaczynają prosić rodziców o własnego zwierzaczka. Choć może się to wydawać jedynie dziecięcym kaprysem, opieka nad mniejszą istotą może być bardzo dobrą lekcją odpowiedzialności i empatii. Ważne jest jednak, aby podejść do tematu z odpowiednią powagą i rozwagą.

Czy zwierzak przy dziecku to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca taka prosta. W dużej mierze wszystko zależy od tego dlaczego właściwie chcemy mieć zwierzaka w domu. Jeśli jest to decyzja nieprzemyślana, a dziecko chce własnego szczeniaczka tylko dlatego, że widziało u koleżanki lub w telewizji- warto dokładnie przemyśleć dalsze działania.

Przede wszystkim przygarnięcie zwierzaka, nie ważne jak dużego to ogromna odpowiedzialność dla całej rodziny. Piesek, kotek czy nawet chomik i rybki to potencjalni nowi członkowie rodziny. Jest to najlepsze podejście, jeśli poważnie zastanawiamy się o przygarnięciu zwierzaka. Kolejna sprawa to wytłumaczenie dziecku, że szczeniaczek czy mały kotek to nie jest zabawka. Czasami widząc małe zwierzątka możemy w końcu zapomnieć, że są to bardzo świadome i czasem naprawdę niezależne istoty. Warto także pamiętać, że nawet najsłodszy szczeniaczek- docelowo dorośnie i będzie prawdopodobnie równie uroczym ale dorosłym psem.

Jak się przygotować?

Przy podjęciu świadomej decyzji może podjąć zapisanie na kartce wszystkich najważniejszych aspektów związanych z posiadaniem zwierzaka. Jeśli myślicie o psiaku- porozmawiać z dzieckiem o tym kto i kiedy będzie wychodził z nim na spacery. W przypadku gdy dziecko jest za małe aby samo wyprowadzać z psem- i tak warto ustalić w których godzinach będzie wyprowadzać psiaka z rodzicami. Jeśli będzie to zwierzak nie wychodzący jak kot, fretka czy chomik- zapisać jakie obowiązki związane ze sprzątaniem kuwety lub klatki przejmie dziecko.

Tak przemyślana decyzja to bardzo dobre wprowadzenie do nauki odpowiedzialności za własne postanowienia i działania. W dodatku sama obecność kochanego zwierzaka na pewno zmotywuje dziecko do obiecanych aktywności.

Jeśli w rodzinie występują alergie, lub podejrzewacie że dziecko może być alergikiem warto przejść się z wizytą do alergologa. Zleci on wykonanie odpowiednich testów, których wyniki mogą pomóc w dobraniu odpowiedniego gatunku nowego towarzysza.