Wszystko to, co dzieje się w twoim życiu, może oddziaływać na twoje dziecko, w tym również toksyczny związek. Wiele kobiet decyduje się na zakończenie swojej szkodliwej relacji, kiedy w jej związku pojawiają się pierwsze pociechy, ze strachu o nie i ich przyszłość. Są jednak osoby, które sądzą, że lepiej będzie, jeśli dzieci będą wychowywały się w pełnej rodzinie i dalej tkwią w niebezpiecznej relacji.

Dziecko uczy się, jak Cię traktować


Głównym problemem w przypadku toksycznego związku nie jest to, jak twój partner traktuje twoje dziecko, bo najczęściej w ogóle go ono nie interesuje, ale to, jak traktuje on Ciebie. Twoje dziecko patrzy na to i słucha sposobu, w który on się do Ciebie zwraca. I uczy się tego, jak Ty na to reagujesz. Jeszcze pół biedy, jeśli będzie w tej sytuacji sympatyzował z Tobą, bo może Ci pomóc wyrwać się z takiego związku. Z czasem może jednak stawać po stronie swojego ojca, a co za tym idzie, traktować Cię z góry, w dokładnie taki sposób, w który robi to twój partner. I będzie od Ciebie oczekiwał, że się nie postawisz, tak samo, jak nie stawiasz się jego ojcu.

Dziecko czuje poczucie winy


Jeśli dziecko widzi, że między ich rodzicami nie dzieje się dobrze, może zacząć uważać, że to wszystko przez niego, zwłaszcza jeśli twój partner nie będzie się nim interesował. Często dochodzi nawet do tego, że dziecko bierze na siebie pełną winę z rodzica i obwinia się o krzywdy, które dzieją się matce. Bez względu na płeć może uważać, że powinno bronić swojej mamy i nie jest w stanie tego zrobić. Poza poczuciem winy dochodzi tu więc też niska samoocena. Jeśli nie będziemy od najmłodszych lat przepracowywać z nim tego, co dzieje się u nas w domu, nie uda nam się zbudować w nim zdrowego podejścia do swojej wartości, co może zniszczyć mu dorosłe życie.

Dziecko zawsze widzi, co dzieje się między rodzicami


Albo przynajmniej przeczuwa. Dzieci są znacznie bardziej emocjonalne, niż dorośli i instynktownie czują, kiedy wokół nich coś dzieje się nie tak. Są więc w stanie wyczuć, że między Tobą a twoim partnerem jest napięcie i że cały czas on Cię krzywdzi. Nawet jeśli nie robi tego na oczach twojego dziecka, nie oznacza to, że pociecha nie zauważy żadnych znaków czy sygnałów naprowadzających na właściwy trop. Im bardziej będziesz starała się to ukryć, tym twoje dziecko będzie czuło się bardziej zagubione. A jeśli będzie to ignorowało, może z czasem obrócić się przeciwko Tobie, jeśli kiedyś zechcesz opowiedzieć mu o swojej sytuacji i jego dzieciństwie z toksycznym ojcem.

Dziecko kocha rodzica, do momentu


Dziecko zawsze będzie kochało, aż do momentu, w którym podrośnie i w pełni się usamodzielni. Czasami ten czas nigdy nie zachodzi, ale w toksycznych domach potrafi zdarzyć się jeszcze przed rozpoczęciem przez dziecko okresu dojrzewania. Takie dzieci bardzo szybko dorastają i widzą, co dzieje się w ich domu. I z czasem zaczynają przekierowywać swoją frustrację w gniew wymierzony przeciwko toksycznemu rodzicowi. Nie jest on niesłuszny, ale może doprowadzić do tragedii albo konfliktu, który najboleśniej odbije się na Tobie. Nie ma bardziej zniszczonej osoby, niż dziecko, które zaczyna nienawidzić swojego rodzica, bo ten okazuje się potworem.