Kreatywność jest cechą niezwykle cenioną. Wielu znanych i podziwianych ludzi potrafi dzięki niej tworzyć i przenosić swoje prawne pomysły na karty książek czy płótno obrazów. Nawet jeśli nie każdy z nas będzie znanym artystom, warto zadbać o rozwój kreatywnego myślenia u dzieci.

Kreatywne myślenie pozwala dziecku i później dorosłemu na rozwiązywaniu problemów, pomaga w łatwiejszej nauce czy poszukiwaniu i rozwoju hobby. Jeśli Wasze dziecko znudziło się już klasycznym kolorowaniem i malowaniem, może któryś z poniższych pomysłów przypadnie Wam do gustu!

Zabawa w pisarza

Jest to świetne zajęcie, szczególnie dla dzieci kochających książki. Chociaż może to też być dobry sposób na przekonanie do literatury najbardziej opornego brzdąca.

Zabawa ta polega na przeczytaniu książki, lub wybraniu tej już znanej i wymyśleniu własnego zakończenia. Dzięki osadzeniu pomysłów w istniejącym już świecie i historii dziecko nie będzie się czuło zbyt przytłoczone. Nie wykluczone, że jeśli nasz maluch jest już chętnym czytelnikiem, samodzielnie buduje już historie związane z czytanymi historiami.

Klocki

Wszelkie budowanie czy to z klocków lego czy klasycznych drewnianych daje duże pole do rozwoju pomysłowości. Możemy wcześniej zaplanować czy powstająca budowla będzie zamkiem, czy też może domkiem na wsi lub blokiem mieszkalnym.

Dobrym pomysłem jest też zupełne oddanie się kreatywności jaka przyjdzie do nas w trakcie zabawy. Możecie na zmianę dobudowywać kolejne części budowli, tworząc wspólnie zupełnie nieoczekiwane kształty.

Praktyka dziennikarska

Zabawa w dziennikarza to niesamowite pole do popisu zarówno dla dziecka jak i rodzica. Dziecko może wcielić się w rolę osoby przeprowadzającej wywiad ze swoją ulubioną maskotką, psem czy postacią z książki.

Jest to także świetna rozrywka rodzinna. W zależności od wyboru roli, to rodzic może zabawać pytania, a dziecko wcielając się w rolę na przykład żabki ze stawu opowiada o swoich codziennych, poważnych sprawach. Z drugiej strony to rodzic może wejść w tą rolę, a dziecko dzięki temu może zadawać nurtujące je pytania.