Anioł

To nietypowe męskie imię wywodzi się z greko-łaciny. Z greckiego ángelos, łaciński angelus to nikt inny jak posłaniec, anioł. Jest to więc idealne miejsce dla wyjątkowego i wyczekanego dziecka.

Oprócz 5 maja, Anioł może obchodzić imieniny także 27 stycznia, 6 lutego, 13 marca, 11 kwietnia, 16 i 27 sierpnia, 10 września lub 30 października.

Wśród znanych mężczyzn noszących to imię znajdziemy zarówno świętych jak bł. Anioł Paoli, św. Angelo Giuseppe Roncall, który znany jest w historii jako papież Jan XXII; ale również znanych sportowców jak piłkarz Angelos Charisteas czy Ángel Romano.

Stanisław

W Polsce coraz częściej powracamy do dawnych imion. Jednym z nich jest właśnie coraz częściej spotykany Stanisław. Jest to oczywiście imię słowiańskie, złożone z dwóch członów. Stani- oznaczające stawanie się, oraz sław- od sławy. Jest to więc życzenie i dobra nadzieja na sławę oraz dobrobyt.

Równie piękna jest damska forma tego imienia, Stanisława. Oboje imienników może obchodzić imieniny w te same dni: 5 i 8 maja, 18 września lub 13 listopada.

Chyba najbardziej znanym Stanisławem w historii jest król Polski, Stanisław August Poniatowski.

Teodor

Kolejne greckie imię na naszej liście. Teodor oznacza w tłumaczeniu dar boży, lub ten podarowany przez boga. Wśród staropolskich imion znaczeniowo odpowiada mu Dzdzbog, Bożydar czy zdecydowanie bardziej popularny Bogdan. Z kolei jego hebrajskim odpowiednikiem będzie swego czasu bardzo popularny Mateusz.

Teodor ma do wyboru wiele dat w kalendarzu jeśli chodzi o imieniny. Praktycznie w każdym miesiącu kilkukrotnie występują imieniny Teodora.

Wśród znanych Teodorów warto wspomnieć Theodora Roosevelta czy reprezentanta Polski w piłce nożnej Teodora Anioła.

Irena

Eirene z greckiego oznacza pokój. Irena z czasem na dobre zagościła w języku polskim i rosyjskim. Jej męskim odpowiednikiem jest Ireneusz.

Ireny mogą wybierać wśród wielu imieninowych dat. Najwięcej przypada ich jednak w kwietniu, w dniach 1, 3 oraz 5 przypadają bowiem dni, w których wspominana jest Irena z Tesaloniki.