Edward

Edward to imię z korzeniami w języku angielskim. Staroangielskie słowo ead znaczy pomyślność, szczęście oraz dobrobyt. Z kolei drugi człon- weard oznaczał obrońcę, strażnika. Edward jest więc tym, który broni dobrobytu i szczęścia. Nie powinien więc dziwić fakt, że imię to bardzo często było noszone przez wielu królów angielskich.

Istnieje bardzo rzadko występująca w Polsce żeńska forma tego imienia- Edwarda.

Edward może obchodzić imieniny  5 stycznia, 18 marca oraz 13 października.

Imię to występuje w różnych językach w nieznacznie zmienionych formach. Możemy wyróżnić łacińskiego Eduardusa, niemieckiego Eduard czy włoskiego Edoardo.

Filip

Filip to imię pochodzenia greckiego. Składa się z dwóch członów: philos oznaczającego miłować oraz hippos- koń. Filip to więc ktoś kto kocha konie, lub przyjaciel koni.

Jednym z bardziej znanych historycznych Filipów był Filip II Macedoński, czyli ojciec Aleksandra Wielkiego. Z kolei od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga pochodzi nazwa państwa- Filipiny.

Damska wersja tego imienia brzmi Filipina lub Filipa. Dodatkowo od męskiego imienia utworzone zostały także kolejne nazwiska jak Filipowicz, Filipczak, Filipek czy Filipkowski.

Pisownia i wymowa imienia Filip różni się nieznacznie w zależności od różnych języków. W angielskim spotkamy się z formą Philip, w hiszpańskim Felipe, z kolei Finowie mają bardziej zmienioną formę Vilppu, Filippu. Także węgierski Fülöp jest inną wersją imienia Filip.

Marcelina

Marcelina jest damską formą imienia Marcelin. Oba imiona wywodzą się z łaciny, imię Marcelin powstało dzięki dodaniu specjalnego sufiksu, który sugerował pogodzenie i przynależność danej osoby. W tym przypadku imię to oznaczało powiązanie z rzymskim rodem Marcellus- początkowo plebejskiego rodu, który z czasem awansował do rangi rodu patrycjuszy. Była to jedna z odłamów rodu Klaudiuszów.

Marcelina może obchodzić imieniny w styczniu: 1,9 lub 31. W kwietniu: 20 lub 26. Oraz 2 czerwca lub 17 lipca.