Zbigniew

Zbigniew swoje korzenie ma w języku starosłowiańskim. Składa się z dwóch członów „zby”- od zbywania się czegoś, oraz „gniew”- oznaczającego właśnie gniew, złość. Zbigniew to więc ktoś, kto pozbył się gniewu. Oryginalnie używana była forma Zbygniew, a znany dziś Zbigniew jest po prostu efektem zniekształcenia, zarówno przez badaczy języka Słowian jak i przez użytkowanie i ewolucję języka.

Podobnymi znaczeniowo, lecz dziś praktycznie nieużywanymi imionami są Zbylut- oznaczające osobę, która pozbyła się srogości; oraz Zbywoj- pozbywający się wojowania, wojownika.

Dorota

Dorota jest imieniem pochodzenia greckiego, w tłumaczeniu oznacza dosłownie „dar od boga”. Męskim odpowiednikiem Doroty jest Doroteusz, zaś znaczeniowo starosłowiański Bożydar. Inną, lecz znaczeniowo analogiczną formą Doroty jest Teodora, a także męskie imię Mateusz.

Dorota w zależności od kraju i rejonu może być nazywana także Dochną, Dorą, Doris. W innych językach występują dość podobne odmiany tego imienia jak angielska Dorothy, czeska Dorota, czy irlandzka Doreen. Jednak już w Finlandii znana będzie jako Teija.

Jest to imię raczej popularne wśród starszego pokolenia Półek, w 2018 roku statystyki mówiły o 271 835 Dorotach. Pod względem popularności plasuje się więc na 42. miejscu. Zaś nowonarodzone Dorotki zostały zarejestrowane w tym samym roku jedynie 409 razy.

Dawid

Dawid jest hebrajskim imieniem pochodzenia biblijnego. Jego znaczenie można odczytywać dwojako, hebrajskie słowo דָּוִד może bowiem oznaczać zarówno ukochanego- wymawiane Dawid, ale także wujka- czytane dod.

W ogólnym znaczeniu jest to ktoś ukochany, opiekujący się innymi, a zarazem dowódca. Dlatego też w tamtym okresie imię Dawid używane było jako tytuł, nadawany osobom sprawującym ważne funkcje w życiu państwa i instytucji.

Istnieje także damska forma tego imienia- Dawida.